March 04, 2007

Six Feet Under


A drama series that takes a darkly comical look at members of a dysfunctional Pasadena family that runs an independent funeral home.

Süper kahramanlar, esrarengiz olaylar, uzaya kaçırılanlar, ıssız ama gizemli adalar, böyle dizilere çok alıştık ve bunun dısında kalanlar bize sıkıcı gelmeye başladı. Bende o dizilerin çoğunu tükettiğim için kendime yeni alternatifler ararken daha önce hiç izlemediğim ama Ece'nin hiç kaçırmadığı Six Feet Under'ı izlemeye karar verdim ve 1. sezonu edindim kendime.
Normal gibi gözüken ve baba mesleği cenaze levazımatçısı olan bir ailenin hayatını anlatıyor dizi. Seattle dan dönen Nate uçakta tanıstığı ve havaalanında depoda sex yaptıgı Brenda ile aşk yaşamaya başlar. Nate, David ve Claire'ın babaları trafik kazasında ölür. Anne Ruth'un iki yıldır başka bir adamla ilişkisi oldugu David'in gay oldugu Claire'ın ise sorunlu bir gençlik yaşadıgı dizide olaylar zinciri bu ailenin yaşadıkları çerçeveside gelişiyor. Ayrıce her bölümde diziye katıan konuk oyuncular birbirinden renkli.
Episode ların başında gerçekten yaşanmış enteresan ölüm hikaylerini görüyoruz, ve cesetler malum evimize mumyalama ve makyaj için geliyorlar.
Bölüm sonunda da aman allahım haftaya ne olacak acaba diye kilit noktalarda bitmiyor dizi.
benim en sevdiğim yanı ise çok normal ve güzel ilerleyen dizide herkesin gördüğü hayaller ve kurdukları düşler. Hiç beklemediğiniz bir anda karakterlerin aklından geçenler çok güzel bir anlatımla görselleştiriliyor. Bu konuda benim en sevdiğim karakter ise anne Ruth, Franches Conroy tüm bölümlerde muhteşem bir performans sergiliyor. Mesela Ruth sevgilisiyle kampa gittiği bölümde aspirin yerine yanlışlıkla David'in ex lerinden birini aldıgında gördüğü hayaller inanımaz gerçekçi ve çok eğlenceli ve abartısız idi.

Cast(Series Cast Summary - 12 of 144)

Peter Krause ... Nate Fisher (63 episodes, 2001-2005)
Michael C. Hall ... David Fisher (63 episodes, 2001-2005)
Frances Conroy ... Ruth Fisher (63 episodes, 2001-2005)

Lauren Ambrose ... Claire Fisher (63 episodes, 2001-2005)
Mathew St. Patrick ... Keith Charles (63 episodes, 2001-2005)

Freddy Rodríguez ... Federico Diaz (62 episodes, 2001-2005)

Rachel Griffiths ... Brenda Chenowith (59 episodes, 2001-2005)

Justina Machado ... Vanessa Diaz (39 episodes, 2001-2005)
Brenna Tosh ... Maya Fisher (33 episodes, 2003-2005)
Bronwyn Tosh ... Maya Fisher (33 episodes, 2003-2005)

Jeremy Sisto ... Billy Chenowith (29 episodes, 2001-2005)

James Cromwell ... George Sibley (27 episodes, 2003-2005)


"
Excellent, one of the best shows I've ever seen., 8 May 2002
Author: Bgb217 from NY

It's hard to describe to those who haven't watched this brilliant show what it's like. Six Feet Under is simply in my opinion, the best hour on television, and one of the best shows ever. Of all time. Brilliantly written, brilliantly told, brilliantly acted, brilliantly brilliant. I've never used brilliant so much in a review before.

First off, it's a show about a very real family, with very real issues to deal with. The family, who have just recently lost the father consists of the mother Ruth, two sons Nate and David, and sister Claire. The two brothers run the business prviously owned by the father, a funeral parlor. I just love this show. There is not a single bad actor on the show, in every role. The family is probably one of the most real ever portrayed on TV, the characters being all easily relatable to, I myself can relate to two of them in particular. It's fresh, at times funny, at times sad, at times everything. Every single actor is amazing in their roles from Brenda to David to Keith to Ruth to Frederico to everybody. And the story lines are just so brilliant, dealing with life and it's purpose, seen throught the eyes of these people who work with death in a funeral home. It's just amazing.

I could rave on and on for hours about how great this show is and how much I love it, but I have to stop sometime. If you haven't yet watched Six Feet Under please do yourself a favor and do. I love it and it's one of my all time favorite shows. Simply, yes, you guessed it, brilliant."

www.imdb.com

No comments:

Search This Blog