February 08, 2007

BardaSınav öncesi bir program yapmak bende alışkanlık haline geldi sanırım. Ayrıca deneyimlere göre bir önceki gece bir faliyete katılıyorsam, ertesi gün sınavımda yüksek motivasyon ve bağlantılı olarak yüksek not şeklinde etki ediyor.
Dün gece sonunda "Barda" filmini izledim. Fragmanları ilk çıktıgı günlerden beri Devrim ile sözleşmiştik ve Ir 441 sınavım öncesi planımızı gerçekleştirdik.
Filme gelince, nacizane görüşlerimiz; Girizgah oldukça uzun ve çok luzumsuz. Iyı karakterleri bu kadar uzun tanıtmaya gerek var mı acaba diye düşünmüyor değil insan. Asmalı Konak'taki beslemenin çocuğunu, "Burak Altay", oldukça iyi beslemişler sanırım. Yakında sadece genç irisi rollerinde oynayabilecek ve film boyunca da oldukça antipatik. Benim en basarısız bulduğum karakter o idi açıkçası. TGG olayına girmek bile istemiyorum hiç bir şey anlamadık ve hiç bir tarafla bağdaştıramadık. Ne gerek varmış acaba izleyicileri kasmaya. Tam sıkıldık artık yeter derken "Kötü" ler işin içine giriyor ve bir anda sinirlerinizin gerildiğini çok net olarak hissedebiliyorsunuz.
Nejat İşler tam rolune oturmuş. Filmden sonra sokakta gören teyzeleri "tuuuu terbiyesiz ırz düşmanı" diye bağırttırtacak cinsten. Yani iyiler ne kadar kötü oynamışlarsa kötülerde bir o kadar iyi idi. Film genel oalrak güzel ama öle şiddet tecavüz aman midemiz kaldırmaz çok vahşi falan değil. Beki Türk Sineması içerisinde değerlendirdiğimizde ve olayın gerçek bir olay olduğunu aklımızda bulundurduğumuzda daha etkili olabilir.
Filmdeki kızlarımıza gelince....Çok iyi tecavüze uğramışlar. Başka da rolleri yok :)
Bir sölentiye göre de çekimler sırasında ve çekim aralarında "iyi"ler ve "kötü" ler arasında hep bir gerginlik ve gruplaşma varmış. İyiler ve kötüler kendi aralarında takılmış, set aralarında pek muhattap olmamışlar.

Türk Sinemasını desteklemek adına tabi ki izlenmeli. Hemde Piyasada bu kadar kötü türk filmi varken bu aralarından oldukça sıyrılmış güzel bir film.
Iyı seyirler

Cast overview, first billed only:
Nejat Isler .... Selim
Hakan Boyav .... Patlak
Serdar Orcin .... 45
Erdal Besikçioglu .... Nasir
Volga Sorgu .... Çirak
Dogu Alpan .... Nail
Burak Altay .... Tgg
Melis Birkan .... Nil
Nergis Ozturk .... Sevgi
Sezen Aray .... Pelin
Meltem Parlak .... Aynur
Samil Kafkas .... Alis
Salih Bademci .... Cenk
Sarp Aydinoglu .... Barbo
Eray Ozbal .... Savci

Barda is the next attempt of director Serdar Akar. He has made some remarkable films like "Gemide" and "Dar Alanda Kisa Paslasmalar". With his new step, he tries to bring forth the violence in the Turkish society.

A group of young and gonna-be part of high society friends, gather at a bar they frequently visit. One night, some guys looking awfully scary and dangerous enters and these two classes known to live together on the streets are left to fight trapped in a bar...

No comments:

Search This Blog