February 17, 2007

Bu Gece Neler Izlendi!!!

Vakit ve fırsat varken bugun Deniz'le iki film birden patlattık.
İlk filmimiz "Half Nelson". Oldukça başarılı, Ryan Gosling karakteri süper canlandırmış. Ağır kokainman bir tarih öğretmenimiz var ve dialectic konusuna takmış durumda. Öğrenciler tarafından oldukça seviliyor ama sınıf dışında tamamen farklı bir yaşamı var. Okulun tuvaletinde uyusturcu kullanırken öğrencilerinden biri olan Drey'in onu yakalamasıyla aralarındaki öğrenci-öğretmen ilişkisi farklı bir boyut kazanıyor.
Ayrıca Dan Dunne'ın film boyunca taktığı güneş gözlüğünün aynısından istiyorum. Gören olursa bana haber versin.
tak tak
who is that
interrupted cow
the interrupted cow???
mööööö

Tarih: 18.02.2007
Saat: 15:00
Salon: AFM Fitaş Beyoğlu 1

Bu ikinci gösterimi kaçırmayın derim...

Dan Dunne (Ryan Gosling) is an eighth-grade history teacher in an inner-city school deep in the heart of Brooklyn. He eschews the provided curriculum in favor of off-the-cuff, but deeply heartfelt lectures about the importance of understanding history, rather than just memorizing it. He speaks primarily of dialectics, the tensions between two opposing forces. He is torn between his desire to change the world and his increasingly desperate realization that he can't, at least not in the grand, awe-inspiring ways that he envisioned as an eager, idealistic college student. He started using drugs as a way to escape the pain of life, and it has turned into a crutch that bears increasingly heavy loads of psychological weight. In his classroom, which is populated almost entirely by black and Hispanic students, Dan lectures about how the world is structured into opposing forces, illustrating it at one point by arm-wrestling one of his students. His unorthodox approach inspires them during class, but interestingly enough we don't see its effects outside the classroom. The film focuses on Dan and his relationship with Drey (Shareeka Epps), a 13-year-old student of his who catches him in the bathroom smoking crack after school one day. Drey understands Dan's frustrations with life; she is the child of an overworked single mother whom she barely sees, and spending so much time on her own has made her self-reliant, but also hard on the edges.

Credited cast:

Ryan Gosling .... Dan Dunne
Shareeka Epps .... Drey
Anthony Mackie .... Frank

Monique Curnen .... Isabel (as Monique Gabriela Curnen)

Karen Chilton .... Karen

Tina Holmes .... Rachel

Collins Pennie .... Mike
Deborah Rush .... Jo Dunne
Jay O. Sanders .... Russ Dunne
Bryce Silver .... Bernard
Sebastian Sozzi .... Javier

Nicole Vicius .... Cindy

Tristan Wilds .... Jamal
İkinci filmimiz ise The Book of Revelation... Çok merak ediyorduk, bir çok kişi filmden festivaldeki en etkileyici ve rahatsız edici film olarak bahsetti, biz de gittik. Hımmm, Çok seksi başlıyor, modern dansçılarımız tkileniyoruz. Esas oğlan sıgara almaya gidiyor ve 12 gün boyunca geri dönmüyor, döndüğünde ise eskisi gibi değil. Çünkü 3 ninja kadın tarafından sex kölesi olarak kullanılıyor. Konu enteresan geliyor kulağa, hakikaten çok hardcore olabilir, çok rahatsız edebilir etkileyebilir ama öyle olmuyor. Garip garip şeyler oluyor film bitiyor biz sıkılıyoru uykususuz kalıyruz falan...Ayrıca mikrofonların tepeden görünmediği sahne sayıfı 3 falan. ben sonunda mikrofonlarla oyuncuların kafalarına kafalarına vuracaklar diye korkmaya başlamıştım, çok kötü br montajdı. Yinede, beğenmesekte bilgilerini verelim.

An erotic mystery about power and sex, the entanglement of victim and perpetrator, and a man's struggle to regain his lost self.


Credited cast:
Tom Long .... Daniel
Greta Scacchi .... Isabel
Colin Friels .... Olsen
rest of cast listed alphabetically:
Ana Maria Belo .... Sally
Sibylla Budd .... Deborah
Zoe Coyle .... Renate

Nadine Garner .... Margot
Odette Joannidis .... Maude
Deborah Mailman .... Julie
Belinda McClory .... Jeanette

Andy McPhee .... Rex
Zoe Naylor .... Astrid
Olivia Pigeot .... Bernadette
Tamara Searle .... Katrina
Anna Torv .... Bridget


No comments:

Search This Blog