February 23, 2007

20 CentimetersA narcoleptic transvestite who yearns to become a transsexual dreams up elaborate musical numbers in which she's the star
Dünün filmi 20 centimeters idi. Festivalde en çok görmek istediğim filmler arasındaydı ve hakikaten izledikten sonra doğru bir karar verdiğime karar verdim:) Sadece festivalde en beğendiğim filmlerden değil, genel olarakta en beğendiğim filmlerden biri oldu.
İsmindende anlayacağımız gibi ortada 20 santimetrelik bir sorun var. Narkoleptik bir travesti olan MarietaIn tek bir hayali vardır; biriktirdiği paralarla babasında yadigar kalan 20 cm lik penisinden ameliyat olarak kurtulmak. Filmin esas etkileyici kısmı ise olur olmadık yerlerde uyuyakalan Marietanın rüyasında kendisini çok hoş bayan bir performans şarkıcısı olar görmesidir. Film için Almodovar filmleri kadar renkli denmişti, bence çok daha fazlası var. Ayrıca oldukça ağır bir konusu olan film hiç rahatsız etmeden çok güzel bir dille çok doğal anlatılmış. Ayrıca Dusty Springfield, Madonna ve Queen gibi isimlerin en çok sevilen parçalarının Marieta tarafından yeniden yorumlanmış versiyonlarını dinleme fırsatınızda olacak. Ne yapıp edin bu filmi edinip izleyin derim ben... Eleştirmenleri bilemem ama benden 10/10 aldı. Videoları izlmeden bu yazıyı geçmeyin...Bu renkli film için bende bol resimli ve videolu bir yazı oluşturmaya karar verdim...Aldığı ödüller ise :

2006 Miami Gay & Lesbian Film Festival, En Özgün Vizyon Ödülü
Locarno
Philadelphia
London Gay & Lesbian Film Festival
Outfest Los Angeles Gay & Lesbian Film Festival
Helsinki

Cast(Cast overview, first billed only)
Mónica Cervera ... Marieta
Pablo Puyol ... El reponedor
Miguel O'Dogherty ... Tomás
Concha Galán ... Berta
Macarena Gómez ... Rebeca
Lola Dueñas ... Hermana de Rebeca
Pilar Bardem ... Candelaria
Juan Sanz ... Gustavo
Rossy de Palma ... Ice Box
Najwa Nimri ... Bunny
Geli Albaladejo ... Empleada ETT
Fany de Castro ... Fruit Stocker's Mother
Vicente Haro ... Fruit Stocker's Father
María Lalane ... Maestra
Pep Noguera ... Superior

No comments:

Search This Blog